Bel Ağrısı Tedavisi

Omurgamız 33 adet omur (vertebra) denilen kemiklerden oluşmaktadır. Bunlar boyun bölgesinde 7, sırt bölgesinde 12, bel bölgesinde 5, sakral bölgede 5 ve kuyruk sokumunda 4 adettir.Bu 33 adet omur üstüste dizilerek omurgamızı meydana getirir.

Tabiki bu kadar sayıda omurun birbiri üzerinde kaymadan durabilmesi ve belli hareketleri yapabilmemiz için de bir miktar esnek olması gerekmektedir.Bunu da sağlayabilmek için başlıca 4 yapı bulunmaktadır.Birincisi her omur birbirine ligament dediğimiz bağlarla bağlıdır.Bu bağlar sayesinde omurlar üstüste yıkılmadan durur ve gövdemizin ayakta kalması sağlanır.Ayrıca bu bağlar esnektir ve belli hareketlerin yapılmasına izin verirler.İkincisi eklemler üstteki her omurun alt kısmı ile alt kısımdaki omurun üst kısmı arasında ve arka tarafta hareketleri absorbe eden ve belli bir açıdan fazlasını da kısıtlayan faset eklem dediğimiz eklemler bulunur.

Üçüncüsü kaslar; omurların etrafında küçük ve büyük grup birçok kas bulunmaktadır.Kaslar ligamentlere yardımcı olur ve omurganın düzgün durmasını sağlar.Ayrıca omurgaya belli yönlerde hareket verilmesini sağlarlar.Dördüncüsü ise tabi ki diskler; diskler iki omurun yuvarlak şekilli olan gövdeleri arasında bulunan jel şeklinde yastıkçıklardır.Bunlar omurgaya binen yükü absorbe eder, kemiklerin birbiri üzerinde sürtünmesini engeller ve omurgaya esneklik kazandırır.Tüm bu yapılar sayesinde omurgamızı istediğimiz şekilde hareket ettiririz, yürürken koşarken omurgamıza şekil vererek hareketin devamını sağlarız.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=YTNQjtuab-k[/embedyt]

Omurganın bel ile ilgili kısmına gelecek olursak; bel bölgesinde 5 adet omur(vertebra) bulunur(L1,L2,L3,L4,L5).Bu omurlar bir yandan birbirlerine ligamentler ile bağlı iken, bir yandan da iliolomber ligament vasıtasıyla leğen kemiğine bağlanıp omurganın genel olarak stabilizasyonunu sağlarlar.

Bel ağrılarını 2 çeşit olarak gruplayabiliriz;

1) Mekanik bel ağrıları (bel fıtığı, disk dejenerasyonu, bel kayması, kireçlenmeler, duruş bozuklukları, skolyoz-kifoz, spinal stenoz(darlık), tendon-ligament ve kas güçsüzlüğü). Mekanik kökenli bel ağrılarına hareketle ve aksiyal yüklenmeyle (yürüme, oturma, ağır kaldırma, ayakta durma) artan, istirahatle rahatlayan bel ağrılarıdır diyebiliriz.

2) Mekanik kökenli olmayan bel ağrıları (tümörler, iltihaplı romatizma, enfeksiyonlar, nöropatik ağrı, yansıyan ağrılar) gibidir. Mekanik kökenli bel ağrıları kas, kemik, tendon, bağ, disk, eklem kapsülü ve kıkırdağı gibi yapıların akut veya kronik travma, zorlanma ve hasarları sonucu ortaya çıkan ağrılardır. Mekanik kökenli bel ağrıları tüm bel ağrılarının %90-95 ini oluşturur.

Ameliyatsız Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı denilince genel anlamda ilk olarak bel fıtığı akla gelmektedir. Halbuki bel fıtıkları bel ağrılarının %5-7 gibi bir kısmını oluştururlar.Geriye kalan kısmı da ligament,tendon, kaslara bağlı ağrılar,eklem ağrısı ve dejenere disk patolojileri oluşturur.Yani ligamentleri(bağları), kasları ve eklem dejenerasyonlarını düzeltebilirsek bel ağrılarını çok büyük oranda gidermiş oluruz.Ayrıca bel fıtığının oluşumu da temelde ligament hasarına bağlıdır.Yaşla birlikte vücudumuzda kollajen sentezi azalır ve cildimiz de buna dahil olmak üzere sarkmalar başlar.

Bu fıtıklaşma bir süre sonra diskin yanından geçen sinir üzerine baskı yapar ve biz de sinire olan baskıyı bulunana seviyeye göre ağrı, uyuşma ve yanma şeklinde hissederiz.Eğer bu hadise zamanında tedavi edilmezse hastanın ayağı üstüne basamamasına,hatta yürüyememesine kadar devam eden olaylar meydana gelebilir.

Peki tedavi olarak neler yapmak gerekir?

Bel fıtıklarının bir kısmı ağrı kesiciler, egzersiz ve fizik tedavi yardımıyla tedavi edilebilir.Fakat bu durum hasarın daha başlangıç düzeyinde olan hastalar için geçerlidir ve kalıcı çözümler olmamaktadır. Çünkü ağrı bir müddet kesilse bile oradaki hasar devam ettiği için bir süre sonra tekrar aynı durumla karşılaşılacağı aşikardır.

O zaman ameliyat gerçek anlamda bir çözüm müdür?

Eğer hastada düşük ayak oluşmuş ve hasta felçli gibi yürüyemeyecek hale gelmişse ameliyat edilmesi gerekir.Fakat bu düzeydeki hasta sayısı çok düşük orandadır.Bel fıtığı tedavisinde ameliyatla ya laminektomi denilen omurların arka kısmını birbirine bağlayan parçalar alınarak sinirin etrafındaki alan genişletilip sinirlerin rahatlaması sağlanır, ya da mikrodiskektomi ile fıtıklaşan disk kısmı alınarak sinirin üzerindeki baskı ortadan kaldırılır.Her iki durumda da fıtığı meydana getiren ana neden yani gevşemiş durumda olan bağlar aynı şekilde kalır.

Hatta bazen bu bağlar da cerrahi olarak hasarlandığı için oluşan hasarın daha da ilerlemesine neden olunabilir.Yapılan araştırmalara göre bel fıtığı ameliyatı olanların ancak %52’si fayda görebilmektedir.Bu fayda da maalesef geçici bir süre olmaktadır.

Ağrı tedavi merkezimizde bel fıtığı olan hastalarımıza KALICI VE ETKİLİ bir tedavi sağlayan AMELİYATSIZ TEDAVİ uygulamaktayız. Çünkü; pr0l0terapi sadece ağrıyı gidermekle kalmaz, hastalığın ana nedenini ortadan kaldırdığı için oluşan iyileşmeyle birlikte sinir basısı,ağrı,uyuşma,kas spazmı, omurga eğriliği gibi bulgular da ortadan kalkar.Temeli ligamentlerdeki gevşeme ve hasar olan bel fıtığının tedavisinde pr00terapi ile; ligamentlerin(bağların) omurga ile kalçaya yapışma yerlerine dekstroz enjeksiyonu yapılarak bir iyileşme süreci başlatılır.

Yapılan işlemden sonra vücudun yenilenmeyi sağlayan bölgeye hareket ederek iyileşmeyi başlatır ve zamanla ligamentler güçlenerek omurga eski sağlam yapısına kavuşur.Bunun sonucunda da bel fıtığı da ortadan kaybolmuş olur.Oluşan hasarın şiddeti ve yaşa bağlı olarak hastalar 3-6 seans arasında tedaviden fayda görürler.

Bunun yanında işlem sonrasında egzersiz yapmak ve bağışıklık sisteminin iyi çalışabilmesi için iyi bir beslenme programı uygulamak tedavinin başarısını artıracaktır.Pr0l0terapi tedavisi ile bel ağrılarında başarı oranı %85-95 düzeyinde olup sonuçlar oldukça tatmin edicidir.Bunun yanında pr0l0terapi ile ameliyatın yüksek maliyetinden kurtulup, ameliyat risklerinden de kaçınmış olursunuz.Enis Biçerer - DoktorTakvimi.com

Bir cevap yazın


Gelen Sorular


 • Şengül

  Hocam benim şiddetli bel ağrım var kalça ma vuruyor ne no terabi bir seans gördüm ama geçmedi neyapmalıyım teşekürler

  • Uzm. Dr. Enis BİÇERER

   Merhaba, herhangi bir tedaviyi önermeden önce ağrının asıl nedenini belirlemek gerekir…çünkü bel ağrısı sadece bel fıtığına bağlı oluşmaz… özellikle kalçaya vuran ağrı varsa o bölgedeki kasların spazmına bağlı bir ağrı olabilir… bu sebeple detaylı bir muayene ve mr değerlendirmesi sonucunda ağrının nedenini belirleyip ona göre ıygun tedavi yapmak gerekir… detaylı bilgi ve randevu için 05434890569 no’lu telefondan kliniğimizi arayabilirsiniz… iyi günler dileriz…

 • Fatma katabıyık ün

  92 yaşındaki annem 5ay önce düştğ. Zaten vsr olan bel ağruları çok srttı. Oturamaz hale geldi. Sürekli yatıyor. Dr. Lar tetkik so ucu kırık olmadığını , yapılacak bir ley de olmadığını döyledilet. Bu tedavi sonuç verirmi hocam? Maliyeti nedir?

  • Uzm. Dr. Enis BİÇERER

   Merhaba, geçmiş olsun öncelikle… düşme sonucu bel bölgesindeki tendonlar hasar görmüş olabilir ve bu durum mr- röntgen gibi tetkiklerle respit edilemez… eğer tendonlarda hasar varsa bu yazımızda bahsettiğimiz tedavi faydalı olabilir… ancak hastamızı öncelikle ayrıntılı muayene edip ağrının tam olarak nedenini belirlememiz gerekir… bu tedavi dışında uyguladığımız başka tedaviler de mevcut… sizin için hangisi ya da hangileri etkili olacaksa ona göre uygulama yapmak gerekir… ayrıntılı bilgi ve randevu için kliniğimizi arayabilirsiniz 05434890569… iyi günler dileriz…

 • Aytaç

  Merhabalar…
  Benim bir türlü geçmek bilmeyen bir bel ağrım var. Bu durum assa yukarı 2 yıl’dır bende var. Bu ağrının bende evde yegenimle kovalamaca oynayarak birden bire ayağımın kayıp belimin üstüne düşmem den sonra başladığını belirtmek istiyorum. Sürekli ağrım olmuyor. Ancak her sabah ağrıyla kalktığımı belirtmek istiyorum. Kimi zaman gün boyu devam ediyor ağrılarım ama dediğim gibi her zaman olmuyor. Sadece her gün olan her sabah kalktığımda muhakkak bel ağrım oluyor. Bunun için ne yapmam gerekiyor lütfen bana bilgi verirmisiniz.

  • Uzm. Dr. Enis BİÇERER

   Merhaba, ağrılarınızın sürekli olmaması ve sabah kalkınca ağrılarınızın olması bel bölgesindeki kasların spazma uğradığına işaret ediyor.. bu gibi travmalar sırasında kaslar bel bölgesindeki hasarı azaltmak için refleks olarak kasılır ve öylece kalır.. aynı zamanda travmaya bağlı bel bölgesindeki omurga kemiklerini birbirine bağlayan tendonlarda da hasar olmuş olabilir( elimiz ayağımız nasıl burkuluyorsa burda da benzer bir durum oluşabiliyor)… her iki durum içinde ayrıntılı muayene edip durumu netleştirdikten sonra kaslarınızdaki spazmı çözen ve tendonları iyileştiren enjeksiyon tedavileriyle ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz… randevu için kliniğimizi arayabilirsiniz… iyi günler dileriz…

 • Cevdet selin

  Muayene adresiniz nerede ve muayene ücreti ne kadar

  • Uzm. Dr. Enis BİÇERER

   Merhaba, adresimiz; Nispetiye mh. Peker sk. Peker apt. No:3 d:2 Levent/Beşiktaş Ücret bilgisi için; 05434890569 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz… iyi günler dileriz…

WhatsApp chat
WHATSAPP
RANDEVU AL