Bel Fıtığında Ozon ve Lazer Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Bel fıtığı bel ağrısının en sık ve en önemli nedenlerindendir. Bel fıtığı, omurgamızı oluşturan kemikler arasındaki disk dediğimiz yapının zorlanma, ağır kaldırma gibi aktiviteler ya da travma sonucu şiddetli baskı altında kalarak etrafındaki liflerin yırtılması sonucu sinir kanalına çıkıntı yapmasıyla oluşur. Bunun sonucunda sinir kanalından geçen ve bacaklarımıza giden sinirlerde sıkışma meydana gelir.

Sinir sıkışmasına bağlı olarak hastaların yaşadığı; “BEL AĞRISI, BACAKLARDA AĞRI, BACAKLARDA UYUŞMA, BEL KASLARINDA KASILMA ve SERTLİK, BEL HAREKETLERİNDE ZORLANMA ve KISITLILIK” gibi şikayetler meydana gelmektedir.

 

Sinire baskı yapan bel fıtığının MR görüntüsü ( MR raporlarında okuduğumuz L4-L5-S1 omurga kemiklerinin sıralamasını ifade etmektedir.)

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı tedavisinde öncelikle bacağa giden sinirlerdeki sıkışma ortadan kaldırılmalı ve sinirler rahatlatılmalıdır. Sinirlerin üzerindeki baskı kaldırıldığı taktirde ağrı, uyuşma, kasılma gibi bulgular çok kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Bel fıtığının tekrar oluşmasını önlemek için daha sonrasında bel bölgesindeki kasları, bağları (ligamentleri) ve eklemleri güçlendirecek tedaviler uygulanabilir.

 

Ozon ve Lazer İle Ameliyatsız Tedavi

Her iki tedavi de aynı yöntemle uygulanmaktadır. Bel fıtığının büyüklüğü ve oluşmasından sonra geçen zamana bağlı olarak tedavide OZON ya da LAZER tercih edilir.

Yapılan işlem ameliyatsız bir şekilde fıtıklaşmış olan diskin içerisine bir iğne ile girilerek gerçekleştirilmektedir.

Skopi denilen ve anlık röntgen çekmemizi sağlayan bir cihazın altında hasta yüzüstü bir şekilde yatırılır. Hastanın ağrı hissetmemesi ve kıpırdamaması için işlem hafif sedasyon altında gerçekleştirilir. Fıtığın olduğu bölge röntgen ışığıyla tespit edilerek bir iğne yardımıyla fıtığın olduğu diskin içerisine girilir.

Hangi bölgede olduğumuzdan tam emin olmak için fıtığın olduğu disk değişik açılardan röntgen ile görüntülenir. Doğru yerde olduğumuzdan emin olduktan sonra iğne yardımıyla diskin içerisine OZON ya da LAZER uygulanır. Bunun sonucunda diskin fıtıklaşmış olan ve sinire baskı yapan kısmı küçülerek disk içerisine doğru çekilir. Böylece sinirin üzerindeki baskı ortadan kalkar ve ağrı, uyuşma, kasılma gibi bulgular çok kısa sürede ortadan kaybolur. Hastamız işlem sonrasında iki saat içerisinde evine gidebilir ve çok ağır bir iş değilse ertesi gün işine başlayabilir.

Amerika’da 10.000’in üzerinde bel fıtığı ameliyatı uygulanmış hastalar takip edilerek yapılan bir çalışmada bel fıtığı ameliyatının başarı oranı %52 olarak bulunmuştur. Yani bel fıtığı ameliyatı olan her iki hastadan bir tanesi kısa bir zaman sonra aynı şikayetlerle karşımıza çıkmaktadır.

Ozon ve Lazer tedavisi uygulandığında başarı oranı %75-90 civarında olmaktadır. Ozon ve Lazer tedavisinden sonra bel bölgesini güçlendirici tedavilerin uygulanmasıyla başarı oranı daha da artmaktadır.

Ayrıca Ozon ve Lazer tedavisi uygulanan hastalarda işlem sadece bir iğne ile gerçekleştirildiği için ameliyat izi bulunmaz ve çevredeki dokulara zarar verilmez. Hasta iki saat sonra evine dönebilir ve çok ağır bir iş yapmıyorsa ertesi gün işine başlayabilir. Bunun yanında hasta genel anestezi almadığı için birçok riskten de korunmuş olur.Enis Biçerer - DoktorTakvimi.com

Bir cevap yazın


Gelen Sorular


 • cemil

  merhaba
  L4 ve L5 de çekilen mr sonucuna göre fıtık olduğu söylendi sol bacağımda kalçadan ayak bileğine kadar şiddetli ağrı ve uyusma var yardımcı olabilirmisiniz?

 • Osman

  Merhaba;
  24 yaşındayım son 6 aydır kalça ağrıları ile doktora başvurdum emar çekildi sonucunda yazan ise bu yazılar
  L5-S1 İntervertevbral diskinin sinyal intensitesi T2 ağırlıklı incelemelerde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı görülmemektedir.
  L4-5 seviyesinde diffü posteriror bulging izlenmiştir.
  L5-S1 Seviyesinde santral – sağ paransantral protrüzyon, dural kese çıkışında S1 sinir köküne bası izlenmektedir.
  doktorum bana fizik tedaviye git dedi başka bişe demedi aceba bu ağrılarımdan fizik tedaviye gitsem faydası olurmu yardımlarınızı rica ediyorum

  • Uzm. Dr. Enis BİÇERER

   Merhaba, geçmiş olsun öncelikle… MR görüntüsünün raporunda 2 seviyede fıtık görünüyor fakat ağrılarınızın buna bağlı olup olmadığını anlamak için ayrıntılı muayene gerekir… bu fıtıklar belden öıkan sinirlere baskı yapmıyorsa bu fıtıklara müdahale etmeye gerek yok… çünkü birçok kişide büyük olmayan ve sinire baskı yapmayan fıtıklar MR da görünebilir…sizin ağrınız kalçanızda ise nedeni farklı olabilir… kalça bölgesindeki kaslarda(Priformis kası, gluteus medius kası) meydana gelen uzun süreli spazmlar sonucu ağrılara sık rastlıyoruz… siyatik sinir de yakında olduğu için baskı sonucunda bu ağrılar bel fıtığına benzer nitelikte olabiliyor… eğer problem bu kaslardaysa fizik tedavi faydalı olmaz öncelikle bu kaslardaki spazmı çözen enjeksiyonlar(tetik nokta enjeksiyon tedavisi) yapmak gerekir…fizik tedavinin faydalı olup olamayacağını sadece MR a bakarak söyleyemeyiz… ayrıntılı muayene sonucunda daha net bilgi verebiliriz…

 • Uğur

  Merhaba annemin bel fıtığı var doktora gittik ilerlemiş ve ameliyat olması lazım dedi siz ne diyorsunuz kesin %100 amaliyatsız.düzelir diyormusunuz cevabınızı bekliyorum

  • Uzm. Dr. Enis BİÇERER

   Merhaba öncelikle geçmiş olsun… Bel fıtığında ameliyat dışında uygulansn tedavi yöntemleri bir tane değil… Burada önemli olan bu fıtığın belden çıkan ve ayaklara doğru aşağıya inen sinirlere baskı yapıp yapmaması…sinire bir baskı varsa da bunun şiddeti önemli… sinire olan baskıyı MR’da görebiliyoruz ancak bunun hastanın şikayetleriyle uyuşması ve yapacağımız muayene ile de desteklenmesi gerekir… yani bel fıtığı olan bir hastada hangi tedavi uygulayacağımıza karar vermek hastamızın kendi ağzından şikayetlerini dinleyip, MR’ını değerlendirip, muayene ettikten sonra yapacağımız değerlendirme sonrasında netleştirebileceğimiz bir durumdur… hastamızda felç gibi yürüyememe, idrar kaçırma, çok ciddi kuvvet kaybı gibi durumlar olmadığı sürece ameliyatsız tedavi edebiliriz… ameliyat ile tedavide başarı oranı %50 civarındadır.(Amerika’da ameliyat olan 10.000 hastada yapılan bir çalışmada 6 aylık başarı oranı %52 bulunmuştur)… Ameliyatsız uyguladığınız tedavilerde başarı oranı %85-90 civarındadır… bunun üzerine bel bölgesindeki kasları ve tendonları güçlendiren uygulamalar yapıldığında bu oran daha da yüksek olmaktadır… ameliyatsız tedavilerde kesme, dikiş vs. gibi durumlar olmamakta tedavi sadece bir iğne ile gerçekleştirilmekte ayrıca şikayetler çok daha hızlı iyileşmektedir… bunun yanında ameliyattaki gibi kas ve tendonlara zarar verilmediğinden buna bağlı problemler de ortaya çıkmaz… bu nedenlerle hastanızın ayrıntılı bir değerlendirme sonrasında ameliyatsız tedaviler için uygun olup olmadığını size daha net bir şekilde söyleyebiliriz… ağrısız ve keyifli günler dileriz…

 • murat özdemir

  Merhaba 5 sene önce bel fıtıgın ameliyatı oldum. 6 adet platin takıldı. Agrılarım yeniden nüksetti. Fizik tedavi gördüm fakat yanıt alamadım. En son doktor lokal iğne önerdi. Sizden bu konu hakkında bilgi ve fiyat almak istiyorum. Teşekkür ederim.

  • Uzm. Dr. Enis BİÇERER

   Merhaba Murat Bey, öncelikle geçmiş olsun… bel ameliyatları sonrasında nüks eden ağrılara çok sık rastlıyoruz.. çünkü bel bölgesinde meydana gelen ağrılar (buna bel fıtığı da dahil) kökeninde bel bölgesindeki tendonların zatıflaması ve hasarına bağlı gelişiyor. Bir de ameliyat sırasında doğal olarak o bölgeye ayrıca bir hasar verilmiş oluyor..sizin de ağrılarınız muhtemelen bu şekilde oluşmuş durumda… bu şekilde olan ağrılarda ozon tedavisi oldukça etkili olup olayın nedenini çözdüğü için daha kalıcı sonuçlar veriyor… daha detaylı ve net bir şey söylemek için ayrıntılı muayene etmemiz gerekir.. çünkü bel bölgesinde ağrıyı oluşturan daha başka nedenler de var… bu sebeple ağrıların nedeni ya da nedenleri belirlenip bundan sonra uygun olan tedaviler neyse onların uygulanması daha sağlıklı olacaktır… kliniğimizi ararsanız size bu konuda detaylı bilgi verip yardımcı olabiliriz… iyi günler dileriz…TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 
[contact-form-7 404 "Not Found"]
close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi