Huzursuz Bacak Sendromu (Restless Leg Syndrome) Nedir?

Willis-Ekbom Hastalığı olarak da adlandırılan huzursuz bacak sendromu (HBS) bacaklarda hoşnutsuz, irrite edici veya rahatsız edici hisler uyandırır. Bacakları hareket ettirmek için karşı konulmaz bir dürtüye neden olur. Belirtiler genellikle öğleden sonra veya akşamları geç saatlerde görülür.  Kişiler istirahat halinde iken daha çok şiddetlenir. Aktif olmadığınızda ve uzun süre otururken de oluşabilir (örneğin, uçakla seyahat ederken veya bir film izlerken). Semptomlar gece boyunca aşırı ciddiyette artabildiğinden, uyandıktan sonra uykuya dalmak zorlaşabilir. Bacakları hareket ettirmek veya yürümek tipik olarak rahatsızlığı giderir, ancak hareket durduktan sonra hisler sıklıkla tekrar eder. HBS bir uyku bozukluğu olarak sınıflandırılır, çünkü semptomlar dinlenerek ve uyumaya çalışılarak tetiklenir ve bir hareket bozukluğu olarak görülür. İnsanlar semptomları hafifletmek için bacaklarını hareket ettirmeye zorlanırlar. Bununla birlikte, beynin içinden üretilen semptomlarla nörolojik duyusal bozukluk olarak en iyi şekilde karakterize edilir.

Huzursuz Bacak Sendromu(HBS), yorgunluk ve gündüz uykululuğuna neden olabilecek, ruh halini, yoğunlaşmayı, iş ve okul performansını ve kişisel ilişkileri çok aşırı bir şekilde etkileyebilecek çeşitli hastalıklardan biridir. HBS’li birçok kişi konsantre olamadıklarını, hafızasının azaldığını veya günlük görevleri yerine getiremediklerini bildirmektedir. Tedavi edilmeyen huzursuz bacak sendromu(HBS), iş verimliliğinde yaklaşık yüzde 20’lik bir düşüşe yol açabilir,  depresyon ve endişeye sebebiyet verebilir.  Aynı zamanda seyahat etmeyi zorlaştırabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu tanısı nasıl konulur?

Huzursuz bacak sendromu tanısı konulması için bu hastalığa özel herhangi bir test bulunmamaktadır. Bu nedenle aşağıda belirtilen kriterlerin dikkatle sorgulanması gereklidir.

 • Bacaklarda anormal duyularla birlikte şiddetli hareket ettirme isteği olması
 • Bulguların oturma ve yatma gibi istirahat durumlarında ortaya çıkması
 • Hareket ettirmekle bulguların tamamen ya da kısmen düzelmesi
 • Bulguların, genellikle akşam saatlerinde ya da gece kötüleşmesi gibi belirli bir özelliği olması

Huzursuz bacak sendromu nasıl tedavi edilir?

Tedavi öncesi HBS’na sebep olabilecek etmenler araştırılır. Eğer bunlar mevcutsa, önce bunların tedavisinin yapılması HBS’nu azaltmaktadır. Bunun dışında doktorunuz size “dopamin” gibi bazı ilaçlar önerebilir. Bu ilaçların yanında basit ağrı kesiciler ağrılarınızı azaltabilir. Aşağıdaki uygulamalar rahatsızlıklarınızın azalmasında faydalı olabilir;

 • Sıcak bir banyo alıp bacaklarınızı sıcak su içinde bir süre tutmak kaslarınızı gevşeteceğinden rahatsızlığı azaltabilir.
 • Bacaklarınıza yapılacak masaj da sizi rahatlatacaktır.
 • Bacaklarınıza sıcak ve/veya soğuk uygulama yapmak da iyi gelecektir.
 • Stres, rahatsızlığınızı artıracağından, stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.
 • Yorgunluk HBS gelişimini tetikler. Bu yüzden, uykusuz kalmamaya, kaliteli bir uyku çekmek için gerekli şartları sağlamaya özen gösterilmelidir.
 • Her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalışılmalı, rahat bir ortamda yeterli bir süre uyumalıdır.
 • Düzenli bir şekilde her gün egzersiz yapmak HBS bulgularını azaltacaktır. Ancak, egzersizi abartıp, aşırıya kaçmamak gerekir.
 • Çok kahve içiliyorsa, azaltmakta fayda vardır.
 • Alkol ve sigara kullanımının azaltılması ve hatta kesilmesinin HBS’na bağlı şikayetleri azaltacağı düşünülmektedir.

 

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNDA TETİK NOKTA ENJEKSİYON TEDAVİSİ

Uygulanan tüm bu tedavilere rağmen hastaların çoğunda kayda değer bir iyileşme görülmemektedir. Çünkü huzursuz bacak sendromunun altında yatan ana neden bacak bölgesindeki kasların uzun süreli spazmına bağlı olmaktadır. Kaslarda meydana gelen bu spazm hareketsiz durmakla iyice artar ve özellikle geceleri daha belirgin hale gelir. Kaslarda oluşan bu spazmları ortadan kaldırdığımızda hastalarımızın büyük çoğunluğunda belirgin iyileşmeler görmekteyiz. Bu da “Tetik Nokta Enjeksiyonu” dediğimiz tedaviyle mümkün olmaktadır. Bu tedavide sorunlu olan kas bölgelerine bazı enjeksiyonlar yapmaktayız. Bu enjeksiyonlar sayesinde kaslarda meydana gelen spazmlar yavaş yavaş çözülmekte, hastalarımızın şikayetleri azalmakta hatta birçok hastamız da kullandığı ilaçları bırakarak normal yaşantısına devam etmektedir.

Kaslarda meydana gelen bu spazmları çözmek için “Tetik Nokta Enjeksiyonu” dediğimiz tedavi oldukça etkili olmaktadır. Tetik nokta enjeksiyon tedavisiyle kasların spazma uğramış noktalarına çok ince iğnelerle uyarı yapılarak çok düşük dozlarda lokal anestezik madde enjeksiyonu yapılarak  kasların açılması ve spazmların çözülmesi sağlanır. Böylece spazma uğrayan kaslar eski haline gelince huzursuz bacak sendromunda hissedilen bulgular da azalarak ortadan kaybolur.Enis Biçerer - DoktorTakvimi.com

Bir cevap yazın


Gelen Sorular


WhatsApp chat
WHATSAPP
RANDEVU AL