Karpal Tünel Sendromu ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu ve Tedavisi: El bileğimizin iç kısmında bulunan kemiklerin arasından tendon ve sinirlerin geçtiği bir oluk vardır. Bu bölgeye “karpal tünel” denilmektedir. Burada bulunan en önemli yapı ise “median sinir” denilen ve elin avuç kısmı ile orta – işaret ve baş parmağın duyusunu alan sinirdir.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=bCb5Vlj7YAE[/embedyt]

El bileğinin iç kısmının zamanla baskı altında olması ( özellikle bilgisayar kullananlarda çok sık gözlenir) ve bu bölgede meydana gelen travmalar sonucunda median sinirin üstünde bulunan bağ dokuda hasar oluşur ve median sinirde sıkışma meydana gelir. Median sinirin sıkışmasına bağlı olarak sinir etrafında ödem (sıvı birikmesi) oluşur ve sinir şişer. Sinirin sıkışması sonucu avuç içinde, orta – işaret ve başparmakta uyuşma, yanma ve ağrı gibi bulgular gözlenmeye başlar.

Karpal tünel sendromu sık bilgisayar kullanan ve el bileğini sert bir zemine yaslayan kişilerde çok daha sık gözlenmektedir. Zamanında önlem alınıp tedavi edilmezse zamanla sinir hasarı ilerler ve çok ızdırap verici bir hal alır.

Karpal tünel sendromu tedavisinde çoğunlukla ameliyat önerilmektedir. Ameliyatta median sinir sıkışmış olduğu için median sinirin üzerindeki bağ dokusu (transvers ligament) kesilerek sinir rahatlatılır ve bulguların düzelmesi beklenir. Ancak ameliyatla sinire sadece alan kazandırılır ama sorunu meydana getiren ana neden çözülmemiş olur.

Birçok hastada ameliyat sonrası da ağrı ve uyuşmanın devam etmesinin nedeni budur. Karpal tünel sendromuyla başvuran bir kısım hastaya ise kortizon enjeksiyonu uygulanmaktadır. Kortizon ilk zamanda ağrıyı ve uyuşmaları biraz hafifletse de bulgular kısa sürede tekrar ortaya çıkmaktadır. Hatta kortizon uygulaması o bölgedeki doku iyileşmesini de azaltacağı için durumu daha da kötüleştirebilmektedir.

PROLOTERAPİ TEDAVİSİ; El bileği iç kısmına transvers bağ dokusunun olduğu bölgeye seanslar halinde düzenlenen bir enjeksiyon tedavisidir. Burada amaç hasarlı olan dokuları tekrar iyileşetirmek, yeni doku oluşumunu sağlamak ve bu bölgeye kan akışını artırmaktır. Proloterapi yöntemiyle karpal tünel sendromunu meydana getiren ana neden ortadan kaldırıldığı için bu bölgedeki bağ dokusu tamamen iyileşir, eski gücüne kavuşur. Böylece median sinirin üzerindeki baskı ve sinir etrafındaki ödem de ortadan kaybolur. Bunun neticesinde ağrı, uyuşma, yanma gibi bulgular kısa sürede yok olur. Proloterapi hasarlı dokuların tekrar iyileşmesini sağladığı için daha kalıcı bir tedavi sağlar. Proloterapi sayesinde hasta ameliyat olmadan sağlığına kavuşur. Proloterapi enjeksiyonları kesinlikle “KORTİZON” içermez. Kliniğimizden randevu alarak doktorumuzla görüşebilir, Hastalığınızla ilgili çözüm bulabilirsiniz.Enis Biçerer - DoktorTakvimi.com

Bir cevap yazın


Gelen Sorular


WhatsApp chat
WHATSAPP
RANDEVU AL