Kuyruk Sokumu Ağrısı ve Tedavisi

Kuyruk Sokumu Ağrısı ve Tedavisi: Kuyruk sokumu (kuyruk kemiği, coccyx, poçik kemiği ) diye adlandırılan bölge omurgamızın en alt ve uç kısmını ifade eder.Bu kemik yapı üzerindeki sacrum ve bel omurlarına bir eklem ve ligamentler(bağlar) ile bağlanmıştır.Aniden sert bir zemine düşme veya çarpma, ya da zamanla kuyruk sokumu bölgesine sürekli baskı olması sonucu (uzun süre hareketsiz oturmak, kuyruk sokumu bölgesinin bir yere dayanması) ya da kadınlarda doğum sırasında eklemin hasar görmesi sonucunda kuyruk sokumu bölgesinde ağrı hissedilmeye başlar. Kuyruk sokumu ağrısı gerçekten ızdırap vericidir ve özellikle oturma sırasında ağrı çok şiddetlendiği için insan hayatını çok olumsuz yönde etkilemektedir.

Ayrıca kuyruk sokumu ağrısı için birçok tedavi uygulanmasına rağmen tedaviler genelde nedene yönelik değil sadece ağrıyı azaltmaya yönelik olduğu için ya fayda sağlamazlar ya da bir süre sonra ağrı tekrar oluşmaya başlar.Bu sebeple kuyruk sokumu ağrısı ile gelen hastanın çok iyi değerlendirilip ağrının nedenini ortadan kaldıracak bir tedavi stratejisi uygulamak akıllıca olacaktır.

“PROLOTERAPİ TEDAVİSİ” KUYRUK SOKUMU AĞRISI TEDAVİSİNDE OLDUKÇA BAŞARILI BİR YÖNTEMDİR.ÇÜNKÜ; AĞRIYA NEDEN OLAN EKLEM VE LİGAMENT(BAĞ) HASARINI TAMİR EDİP KALICI BİR İYİLEŞME SAĞLAR.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri:

 

TRAVMA: Yarı oturur pozisyonda kuyruk kemiği (kuyruk sokumu) üzerine düşülmesi sonucunda o bölgedeki ligamentler(bağlar), kuyruk sokumu eklemi ve kuyruk kemiğinde meydana gelen inflamasyon ve hasar sonucunda ağrı oluşmaya başlar.Kuyruk sokumu ağrısının en büyük nedeni travmaya bağlı olarak gelişir.

KUYRUK SOKUMU ÜZERİNE BASKI: Sert bir zeminde uzun süre oturma, kuyruk sokumunun sert bir bölgeye uzun süre dayalı kalması, at sürme, sürekli araba kullanma gibi kuyruk sokumu bölgesine uzun süre baskı uygulandığı durumlar kuyruk sokumu ağrısının başlangıcına neden olabilir.Bu ağrılar genellikle kalıcı değildir, fakat ağrı ve inflamasyonun iyi bir şekilde kontrol edilmemesi ve kuyruk sokumu üzerine olan baskının devam etmesi ağrının kronikleşmesine yol açar.


ÇOCUK DOĞURMA: Doğum esnasında bebeğin başının annenin kuyruk sokumu kemiği üzerine baskı yapması sonucunda kuyruk sokumu ve buna bağlı yapılar (eklem, ligament) hasar görebilir. Bunun sonucunda kuyruk sokumu bölgesinde ağrılar başlar. Nadir olarak doğum sırasında bebeğin başının kuyruk sokumuna yaptığı baskı sonucunda kuyruk sokumu kemiği kırılabilir.

TÜMÖR VE ENFEKSİYON: Nadir olarak tümör veya enfeksiyona bağlı kuyruk sokumuna baskı sonucunda kuyruk sokumu bölgesinde ağrı oluşabilir. Kuyruk sokumu ağrısını meydana getiren diğer nedenler ekarte edildiğinde hastanın tümör ve enfeksiyon açısından mutlaka değerlendirilmesi gerekmektedir.

KUYRUK SOKUMU AĞRISI NEDEN DAHA ÇOK KADINLARDA GÖRÜLÜR?

Kadınların kuyruk sokumu kemiği erkeklere göre daha dışarı doğru dönüktür ve bu nedenle travmalara maruz kalmaya daha açık durumdadır. Kadınlar daha geniş pelvis(kalça kemiği) yapısına sahiptir.Bu da oturdukları zaman kuyruk sokumu üzerine daha fazla baskı uygulanmasına neden olur. Erkek pelvis anatomisinin daha dar yapıda olmasından dolayı erkekler oturduklarında kuyruk sokumu üzerine daha az bir baskı uygulanır. Kadınlar doğum yaptıkları için kuyruk sokumu daha çok travmaya uğrar.

KUYRUK SOKUMU AĞRISI BELİRTİLERİ VE ÖZELLİKLERİ:

Ağrı özellikle oturur pozisyonda belirginleşir. Kuyruk sokumu bölgesindeki lokal ağrı o bölgeye dokunulduğunda ya da basınç uygulandığında daha da kötüleşir. Kuyruk sokumu ağrısı oturur pozisyondan kalkar duruma geçildiğinde daha da kötüleşir. Hastada kabızlık (konstipasyon ) varsa ağrı daha da kötüleşir, aksine bağırsak hareketlerinin iyi olduğu durumlarda ağrı hafifler.

KUYRUK SOKUMU AĞRISI TEDAVİSİ:

Kuyruk sokumu ağrısını azaltmak ya da ortadan kaldırmak için birçok yöntem mevcuttur.Fakat bu yöntemler sadece ağrıyı azaltmaya yönelik olduğu ve o bölgede ağrıya neden olan asıl hasarı tedavi etmediği için genellikle geçici çözümler olmaktan öteye gitmezler. Bunlar;

 1. Ağrı kesiciler: Kuyruk sokumu ağrısını bir süre azaltabilirler, ancak uzun dönemde etkileri zayıftır ve ağrı kesicilerin birçok yan etkisi vardır.
 2. Ağrının ilk başlangıç zamanında soğuk, daha sonraki günlerde sıcak uygulama
 3. Uzun süre oturmaktan kaçınma ve kuyruk sokumu bölgesine basınç uygulanmasını engelleme
 4. Otururken ortası delik bir yastık ya da minder kullanmak
 5. Kabızlık kuyruk sokumu ağrısını artırdığı için kabızlıktan kaçınmak
 6. Kortizon enjeksiyonu: Kısa süreli olarak ağrıyı azaltsa da bir süre sonra ağrı tekrar ortaya çıkar. Ayrıca kortizon ligamentleri(bağları) zayıflattığı için uzun dönemde ağrı daha şiddetli olarak karşımıza çıkmaktadır.7)
 7. Manüplasyon: Kuyruk kemiği yerinden hareket ettiğinde anatomik olarak karyopraksi yöntemiyle yerine oturtulabilir. Bu yöntemle anatomik olarak düzelme sağlansa da bu bölgedeki hasarlı eklem ve ligamentlerin(bağların) tamir edilmesi gerekmektedir.
 8. Germe hareketleri (stretching): Nazikçe uygulanan germe hareketleri faydalı olabilir ancak, hasarlı eklem ve ligamentleri tamir edemediği için tek başına yeterli olmayacaktır.
 9. Ultrason ve fizik tedavi bir miktar faydalı olsa da hasarlı olan eklem ve ligamentleri tamir etmede yetersiz kalmaktadır.
 10. Cerrahi tedavi: Kuyruk sokumu kemiğinin uç kısmının aşırı büyümesi durumlarında, uzun ve sivri olan kemik kısım cerrahi yöntemle düzeltilebilir.

YUKARIDA SIRALADIĞIMIZ BÜTÜN YÖNTEMLER KUYRUK SOKUMU AĞRISININ AZALTILMASINDA FAYDALIDIR. ANCAK BU TEDAVİLERDEN HİÇBİRİSİ KUYRUK SOKUMU AĞRISININ ASIL NEDENİ OLAN EKLEM VE LİGAMENT(BAĞ) HASARINI ORTADAN KALDIRMAZ.BU YÜZDEN BU TEDAVİLER KISA SÜRELİ OLARAK ETKİLİ GÖZÜKSE DE UZUN DÖNEMDE AĞRIYI GEÇİRMEKTE ETKİSİZ KALIRLAR…


PROLOTERAPİ İLE HASARLI BÖLGEDEKİ KAN AKIŞI ARTIRILARAK BU BÖLGEYE VÜCUDUMUZU TAMİR EDEN VE KOLLAJEN ÜRETEN TAMİR HÜCRELERİNİN ULAŞMASI SAĞLANIR.BU TAMİR HÜCRELERİ SAYESİNDE HASARLI OLAN EKLEM VE LİGAMENTLER(BAĞLAR) TEKRAR ESKİ GÜCÜNE KAVUŞUR VE KUYRUK SOKUMU AĞRISINI OLUŞTURAN ASIL NEDEN ORTADAN KALDIRILDIĞI İÇİN KALICI BİR TEDAVİ SAĞLANMIŞ OLUR.Enis Biçerer - DoktorTakvimi.com

Bir cevap yazın


Gelen Sorular


 • Sefa Arslan

  Merhabalar,
  Uzun yıllar önce düşmeden dolayı kuyruk Sokumu Ağrısı çekiyorum. Bir çok yere gittim hiç bir fayda bulamadım

  • Uzm. Dr. Enis BİÇERER

   merhaba, https://enisbicerer.com/kuyruk-sokumu-agrisi-ve-tedavisi/ bu linkte gerekli açıklama ve video bulunmaktadır…uyguladığımız tedavi sadece ağrıyı kesmeye yönelik bir uygulama değil aynı zamanda ağrının nedenini ortadan kaldıran bir uygulamadır… daha detaylı bilgi verebilmek için muayene etmemiz gerekir, çünkü; kuyruk sokumu ağrısının nedeni çoğunlukla mr ve röntgen ile tespit edilememektedir… detaylı bilgi ve randevu için kliniğimizi 05434890569 no’lu telefondan arayabilirsiniz… iyi günler dileriz…

WhatsApp chat
WHATSAPP
RANDEVU AL