Migren Tedavisi

Migren Tedavisi

Migren Tedavisi: Migren insanların yaşam kalitesini düşüren ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan bir hastalık olarak bilinir. Bu hastalık sık görülen hastalıklar arasında yer alır. Ensede, şakakta ve göz çevresinde oluşan ağrı zamanla hareket ettikçe artar ve dayanılmaz hale gelebilir. Bu hastalığı yaşayan kişilerde ağrı ile birlikte bulantı, kusma, ışık ve sese karşı hassaslık oluşabilir.

Migren tedavisi işte bu ağrıların hafifletilmesi ve ortadan kaldırılması için yapılır. Migren ağrılarının belli bir periyotta ortaya çıkması bu hastalığın kronik migren olduğunu gösterir. Migren tedavisi kişinin ağrılarının sıklığına ve şiddetine göre değişir. Bu hastalığın tedavisinde kişiye özel planlama ve tedavi yapılmalı.

Migren Nedir?

Başta ve yüzün belli bölgelerinde ortaya çıkan baş ağrısı tipine migren denir. Migren hakkında yapılan araştırmalarda % 90 oranında kadınlarda görüldüğü ortaya konulmuştur. Ağrılara eşlik eden bulantı, kusma ile birlikte zonklayıcı şiddetli baş ağrısı sıklıkla başın tek tarafında görülür. Bu ağrılar bazen enseden başlayıp göze kadar yayılabilen ağrılardır.

Migren ağrıları ayda 1, bazen haftada 2-3 olacak şekilde ortaya çıkan ağrılardır. Bu ağrılar genellikle uyku ve istirahat ile ortadan kalkar. Bulantı ve kusmanın olduğu migren tiplerinde ağrılar kusmadan sonra hafiflemektedir. Ağrıların yaşandığı sırada hasta ışık ve sesten rahatsız olacağı için karanlık ve sessiz ortam tercih edilir.

Migrenin Nedenleri Nelerdir?

Migrenin nedenleri arasında ilk sırada genetik faktörler gelir. Kişinim ailesinde migren hastası varsa o kişinin migren hastası olma ihtimali % 40’tır. İşinin hem annesi hem de babası migren hastası ise bu durumda kişinin migren olma olasılığı %75 oranındadır. Bu hastalığın oluşmasının bir diğer sebebi de hormonal değişimlerdir. Bu hormonal etkilerden dolayı migren en çok kadınlarda görülür. Migrenin kadınlarda görülme oranı erkeklerden 3 kat fazladır. Kadınlarda migren ağrısı adet döneminde artabilir. Bunların yanında herhangi bir sebebi olmadan migren hastası olan kişiler de bulunuyor.

Migren Belirtileri

Migrenin en büyük belirtisi şiddetli baş ağrısı olarak bilinir. Bu ağrı bazen o kadar artar ki kişi kendini çok yorgun hissedebilir ve dinlenmek zorunda kalır. Migren belirtileri tek taraflı baş ağrısıdır. Bu ağrılar zaman zaman yön değiştirebilir. Bu baş ağrıları genelde şakaklarda, gözün üstünde ve göz arkasında oluşabilir. Alın, başın arka tarafı ve kulağın hemen arkası bu hastalığın ağrılarının en yoğun olarak görüldüğü noktalardır.

Bu hastalığın belirtileri arasında konsantrasyon ve dikkatte azalma, aşırı duyarlılık, depresif duygu durumu, aşırı ve gereksiz neşelenme, konuşurken takılarak konuşma, ısı, sese karşı duyarlı olma gibi belirtiler de bulunur.  Bu belirtilerin bazılarının ortaya çıkmasının yanında hastalarda belirtilerin çoğunun görüldüğü de söz konusu olmaktadır.

Migren Tanı Yöntemleri

Migren tedavisine başlanmadan önce migren hastasının şikayetleri doktor tarafından değerlendirilir. Ardından klinik olarak tanı konulmasına gelir. Migren şikayeti ile gelen kişilerin baş ve boyun bölge muayenesinin ardından neden belirlenir. Nedene yönelik olarak kişiye özel bir tedavi planı çıkartılır. Yapılan muayene sırasında kas yapılarının incelenmesi gerekir.

Uzman hekim tarafından hastanın beslenme, uyku düzeni belirlenir. Bu plan içerisinde birçok durum göz önünde bulundurulur. Tedavide bu plan içine konulan her şeyin çok büyük önemi bulunur. Çünkü migreni tetikleyen durumların inanın hayatından çıkarılması gerekir. Migren hastalığında beyin cerrahisi, nöroloji, psikiyatri, fizik tedavi bölümleri ile işbirliği yapılması gerekebilir. Böylece hastanın her konuda rahatlaması ve migren ağrılarından kurtulması sağlanabilir. Bunun için tüm bu alanların bulunduğu bir hastaneye başvurmak uygun olacaktır.

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Migren hastaları doğru tanı ve uygun tedavi planlaması ile bu ataklardan kurtulabilirler. Migren tedavisinde öncelikle ağrı ataklarını geçirmeye yönelik kriz tedavisi planı yapılır. Migren tedavisinde bu atakların önüne geçecek önlemler alınabilir. Planlanan koruyucu tedavide günde bir kez alınan ilaçlarla ağrısız uzun yıllar geçirilebilir. Fakat yaşamın planlaması migrene göre yapılmazsa ilaçların çok büyük bir etkisi olmayacaktır.

Migren tedavisinde günlük yaşamınızda dikkat etmeniz gereken durumlar şunlardır:

  • Baş ağrısını gösteren bir çizelge hazırlamak
  • Az ya da fazla uyumamak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Stres ile başa çıkma yollarını öğrenmek
  • Fazla kilolardan kurtulmak ve uygun bir kiloda kalmak
  • Alkol kullanmamak

Bu plan çerçevesinde yaşamınıza devam ederken migren ilaçlarını da düzenli olarak kullanmanız gerekir. Doktorun tavsiye ettiği ilacı kullanmalı ve sürekli olarak yanınızda taşımalısınız. İlaçların düzenli kullanılması ve ağıların başladığı anda alınması gerekir.

Migren ağrılarına karşı botoks uygulanması son günlerde sıkça başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Botoks yaptıran kişilerde ağrıların azaldığının fark edilmesi sebebiyle botoks uygulaması bu hastalıkta kullanılmaya başlamıştır.

Migren Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Migren tedavi yöntemleri kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Öncelikle migrenin nedeni ortadan kaldırmaya yönelik yöntemler kullanılır.  Baş ağrısı şikayeti ile gelen hastanın baş ve boyun bölgesi muayene edildikten sonra beyin tomografisi çekilir. Migrene benzeyen hastalıklar elendikten sonra bir plan oluşturulur.  Bu plana migrene sebep olan ve onu tetikleyen durumların kişinin hayatından çıkarılması diyebiliriz. Migrenin kesin çözümü için fizik tedavi, psikiyatri, nöroloji, beyin cerrahisi gibi bölümlerin birlikte hareket etmesi gerekir. Atakların önlenmesi ve ağrıların azalması için doktor kontrolünde migren ilaçları kullanılabilir. Ayrıca otonom sinir sisteminin düzenlemesine dayanan nöralterapi yöntemleri de migren tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Migren Tedavisinde En Yeni Gelişmeler Nelerdir?

Son yıllarda migren tedavisi için yapılan birçok bilimsel araştırma bulunuyor. Bu araştırmalarla birlikte ataklar sırasında kullanılabilecek yeni ilaçlar da geliştirilmiştir. Migren atakları sırasında kullanılabilecek yeni ilaçlar Gepant grubu ilaçlardır. Bu ilaçlar arasında yine Rimegepant ve Ubrogepant isimli ilaçların migren ataklarının geçirilmesinde etkili olduğu görülmektedir. Lasmiditan isimli ilaçta bu yeni ilaç grubunda yer almaktadır.

Migren tedavisinde botoks uygulaması son yıllarda çok fazla başvurulan yöntemlerden biridir. Bu yolla migren ağrılarının azaldığı görülmüştür. Botoks uygulaması yaptıran kadınlarda sinir uçlarının botoks maddesi sayesinde rahatlaması sebebiyle botoksun migren ataklarını ortadan kaldırmada etkili bir yol olduğu söylenebilir.

SSS

Migren en hızlı nasıl geçer?

Migren için oluşturulan plan çerçevesinde hareket etmek ağrıları azaltacaktır. Günlük su tüketimi arttırıldığında migren ataklarının da seyrekleştiği görülmektedir. Bol bol su içilerek Migren ataklarının önüne geçilebilir. Ayrıca baş bölgesine soğuk uygulama yapılması da ağrıları azaltmaktadır. Bunun yanı sıra baş ve şakak bölgelerine lavanta yağı da sürülmesi de etkili bir ağrı kesicidir.

Migrene kesin çözüm nedir?

Migren ile ilgili tedaviler kişiye özel olarak planlanmaktadır.  Migren ağrıları kişilerde farklı noktalarda ortaya çıkabilir. Ağrı kesici ve botulinum toxin tedavisi bu hastalıkta geçici çözümler sağlar. Migren cerrahisi ile kalıcı tedavi uygulaması yapılabilir.

Migren tedavisi için ne yapmalı?

Bu hastalığı tetikleyen pek çok durum bulunmaktadır. Migren ataklarının azaltılması için öncelikle atakları tetikleyen besinlerden uzak durulmalı. Sağlıklı beslenme, uyku düzeni, aşırı yorulmama atakların azalmasını sağlar. Bu oran sağlıklı beslenmede bile %30’luk bir azalma sağlayabilir. Migren ağrılarının azalması için ilaçların düzenli olarak kullanılması da oldukça önemli bir noktadır.

Migren tedavisi için doktorumuzdan randevu alın.Enis Biçerer - DoktorTakvimi.com

Bir cevap yazın


Gelen Sorular


WhatsApp chat
WHATSAPP
RANDEVU AL