Omuz Ağrısında Proloterapi

Omuz eklemi diz eklemiyle birlikte vücudun en hareketli ve karmaşık eklemlerinden birisidir.Omuz eklemi etrafına kaslar ve tendonlar bir manşet gibi yapışırlar(rotator cuff). Eklem hareket açıklığı çok geniş olduğundan ve kola birçok yönde hareket imkanı sağladığından yaralanmalara çok müsait bir eklemdir. Yaralanma sonucunda rotator cuff (manşet)ta yırtılma,yumuşak dokuların sıkışması(impingement), eklem kireçlenmesi(osteoartrit) dediğimiz birçok hadise meydana gelebilir ve geniş hareket açısına sahip omuz ekleminde hareketle ağrı oluştuğu için zamanla kişi eklem hareketini azaltır hatta tamamen hareketsiz hale getirerek donuk omuz (frozen shoulder) denilen hadisenin gerçekleşmesine neden olur.

Omuz eklemi ile ilgili problemler kemiklerden daha çok kaslar,ligamentler ve tendonlarla ilgilidir.En çok gözlenen rahatsızlıklar;

Rotator cuff (manşet) yırtığı Tendinit Sıkışma (impingement) sendromu Bursit (eklem içi hareketi absorbe eden yastıkçıkların iltihaplanması) Donuk omuz (frozen shoulder) Eklem kireçlenmesi (osteoartrit) Travmaya bağlı tendon/ligament hasarı şeklindedir.

Rotator cuff yaralanmaları omuz eklemini bir manşet gibi saran 4 spesifik kasın  bir veya birkaçının tendonlarının hasarına bağlı olarak gelişir.Proloterapi tedavisi ile rotator cuff parsiyel yırtıkları çok kısa bir sürede iyileşir ve buna bağlı olarak oluşan ağrı da ortadan kalkmış olur.Eğer yırtık komple olarak gerçekleşmişse cerrahi olarak tamir edilmelidir.Bununla birlikte cerrahiden sonra devam eden ağrı yine proloterapi ile tedavi edilebilmektedir.

Proloterapinin diğer tedavilere göre avantajları; Öncelikle invaziv bir cerrahi işlemden kurtulmuş oluyorsunuz Çok hızlı bir şekilde iyileşip, ekleminizi tekrar kullanabilir hale getiriyorsunuz Eğer tekrarkayan travmalara maruz kalınmazsa proloterapi ile iyileşme uzun süreli ve kalıcı olmaktadır.Enis Biçerer - DoktorTakvimi.com

Bir cevap yazın


Gelen Sorular


WhatsApp chat
WHATSAPP
RANDEVU AL