Proloterapi Nedir?

Proloterapi akut ve kronik ağrı tedavisinde,sportif yaralanmalarda,dejeneratif eklem rahatsızlıklarında,bağ dokusuna bağlı hastalıklarda kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Başta Amerika ve Kanada olmak üzere birçok ülkede uzun yıllardır güvenle uygulanmaktadır.Son yıllarda ülkemizde de etkinliği farkedilerek giderek artan bir ilgi görmektedir.Biz de ağrı tedavi merkezimizde proloterapi yöntemini başarıyla ve güvenle uygulamaktayız.

İskelet sistemimizin ayakta durabilmesi ve hareket edebilmesi için kemikler arasında eklemler bulunmaktadır.Eklemlerin etrafında ise hareketi kolaylaştırmak,eklemlerin ayrılmasını ve birbiri üzerinde kaymasını önlemek için “ligament” dediğimiz bağlar bulunur. Bunların üzerinde ise kaslarımız bulunur.

Vücudumuza herhangi bir bölgeden darbe aldığımızda,aşırı zorladığımızda ya da yaşa bağlı olarak gelişen dejenerasyon sonucu bu eklem ve bağlarda hasar meydana gelir.Bu bölgelerin kanlanması da az olduğu için iyileşme ya çok uzun sürer ya da tam olarak gerçekleşmez.Hepimiz mutlaka en basitinden bir ayak burkulması yaşamışızdır ve ağrısı azalsa bile o bölge tam olarak iyileşmemiş ve uzun süre ağrımıştır.

İşte proloterapi ile hasarlı olan bu bölgelere bazı enjeksiyonlar yapılarak o bölgenin kanlanması artırılır, vücudun savunma hücreleri de oradaki hasarı düzeltmek için harekete geçer ve vücudun kendini tamir süreci başlar.Biz bu sürece “rejenerasyon” diyoruz.

Yani proloterapi dejenerasyondan – rejenerasyona geçiş sürecidir.Tabi ki bu sürecin düzgün bir şekilde gerçekleşebilmesi için hastanın iyi bir bağışıklık sistemine sahip olması ve beslenmesine dikkat ederek özellikle proteinden zengin yiyecekler tüketmesi gerekmektedir.Bunun yanında hastalarımıza vereceğimiz egzersizler de iyileşme sürecini hızlandırmakta ve tedavinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.İşte tüm bu sebeplerden dolayı proloterapi tedavisi iyi bir hasta-hekim ilişkisi ve koordinasyonu gerektirmektedir.Doğru tanı konulup, tedavi uygulanıp gerekli egzersiz ve beslenme yapıldığı taktirde proloterapi ile başarı oranı oldukça yüksektir.

Proloterapiyi diğer tedavi yöntemlerinden ayıran en önemli özellik sadece ağrıyı yok etmesi değil, ağrıya neden olan faktörleri de ortadan kaldırdığı için yapılan işlem sonunda eklemde ve dokuda meydana gelen sertlik, hareket kısıtlılığı vb. semptomlar da ağrıyla birlikte ortadan kaybolur. Proloterapi injeksiyonlarının içeriği;Ağrı tedavi merkezimizde proloterapi injeksiyonları için dekstroz(şekerli su) kullanmaktayız.Bazı durumlarda içeriğe B12 ve folik asit gibi vitaminler de eklenebilmektedir.Proloterapi enjeksiyonları kesinlikle KORTİZON İÇERMEZ.

Bir eklemde hasar oluştuğunda o bölgedeki hücrelerde bir şişme ve patlama oluşur, bunun sonucunda o bölgeye dekstroz salınır ve bu da inflamasyon denilen olayı tetikleyerek vücudun kendisini iyileştirme sistemini aktive eder.

Hasarlı olan alana fibroblast ve makrofaj gibi hücreler ulaşır, böylece yeni yapıların oluşumunu sağlayacak kollajen sentezi de gerçekleştirilmiş olur.Fakat bu olaylar herzaman yeterli düzeyde gerçekleşmez çünkü eklem ve bağların bulunduğu bölgelere olan kan akışı çok az miktardadır.Kan akışı az olduğu için iyileşmeyi sağlayacak olan hücreler bu alana ulaşamazlar ya da çok az miktarda ulaşırlar.Bu yüzden eklem ve bağlara bağlı yaralanma ve hasarların iyileşmesi çok uzun sürmektedir.Biz de ağrı tedavi merkezimizde hastalarımıza proloterapi yöntemini uygulayarak hasarlı olan bölgelerin kanlanmasını artırıyoruz.Ayrıca uyguladığımız dekstroz ile de vücudun kendi iyileştirme sistemini aktive edip bir nevi vücudumuza hasarın olduğu yeri işaret edip iyileşmeyi sağlayan hücre ve faktörlerin bu alana yönlenerek kan akışıyla gelmesini sağlıyoruz.

PROLOTERAPİ TEDAVİSİNİN HEDEFLERİ;

AĞRI TEDAVİSİ: Ağrı, proloterapi tedavisi alan hastaların en sıklıkla bulunduğu şikayetlerdendir.Ağrı tedavi merkezimize gelen hastaların büyük kısmında başka ek şikayetler de olmakla birlikte en önemli olanı ağrı şikayetleridir.Proloterapi sonrası ağrının geçmesi proloterapi tedavisinin başarısını gösteren en önemli bulgulardandır.

FONKSİYON: Ağrısı olan hastalar, ağrısının olduğu bölgeyi iyi kullanamazlar.Ya eklem hareket kısıtlığı, ya da eklemi kullanmada zorluk yaşarlar.Proloterapi tedavisi sadece ağrıyı kesmekle kalmayıp ağrıya neden olan problemi de çözdüğü için proloterapi tedavisi sonrasında ağrının yok olmasının yanında eklem hareketleri ve fonksiyonları da beraberinde düzelmektedir.

GÜÇ: Bir eklem hasar gördüğü zaman hem o bölgede oluşan ağrı nedeniyle hem de ekleme güç veren ligament(bağlar) ve kasların hasar görmesi sonucu bir güç kaybı yaşanır.Proloterapi tedavisiyle ağrının yanısıra bu güç kaybı da tedavi edilmiş olur ve eklem eski gücüne kavuşur.Ağrı tedavi merkezimizde proloterapi yöntemini kulanmamızın en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur.

EKLEM SERTLİĞİ: Güç kaybına uğrayan ve ağrı duyulan eklem bir süre sonra hareketsiz bırakılır ve bunun sonucunda eklemde bir sertlik meydana gelir(donuk omuz vakalarında olduğu gibi).Proloterapi tedavisiyle eklemlerdeki asıl sorun tedavi edildiği için ağrı ve güç kaybı ortadan kalkar, eklem hareketleri daha rahat ve sorunsuz gerçekleştirilir, böylece eklem sertliği de ortadan kalkmış olur.Bunun yanında proloterapi tedavisinin bir parçası olan işlem sonrası fizik egzersizler de eklem açıklığının istenilen düzeye gelmesine ve eklem sertliğinin kaybolmasına yardımcı olur.Enis Biçerer - DoktorTakvimi.com

Bir cevap yazın


Gelen Sorular


WhatsApp chat
WHATSAPP
RANDEVU AL